Yukarı Çık
TR | EN

Kompresör ve Parçaları

Havayı ve diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan motorlu makinaya kompresör denilmektedir. Basınçlı havanın gerekli olduğu ortamlarda hava desteği sağlamak amacıyla ve pnömatik çalışma sisteminde kullanılmaktadır. Havayı sıkıştırarak basınçlı olarak kullanmamıza, belirli bir oranda kısmı vakum elde etmek veya atmosfer basıncının altına inmek için de kullanılan cihazlardır.

Çok Kademeli Su Soğutmalı Yüksek Basınçlı Kompresör Parçaları:
Çok Kademeli Su Soğutmalı Yüksek Basınçlı Kompresör, hacmine ve basınca bağlı olarak iki–üç veya dört kademeli su soğutmalı yüksek basınçlı kompresör ve vidalı hidrofor sisteminden oluşmaktadır.


Ön Basınçlı Kompresör Bloğu Parçaları:
Ön basınçlı kompresör sistemleri iç gaz kuvvetinin düzgün emilimini sağlayan bir yapıya sahiptirler. Hava tankları, kurutucular, karter, krank, kasnak, silindir, silindir kafaları ve benzeri parçalardan oluşmaktadır.


Su Soğutmalı Kompresör Parçaları:
Hava soğutmalı kompresörlerin kullanılamadığı oda ve çevre koşularında kullanıma uygun olan su soğutmalı kompresörlerde, su ara ve son soğutucular tarafından su kulesinde soğutulmaktadır. Bu işlem esnasında suyun bir kısmı buharlaşır ve kalan su ortam sıcaklığının 2°C altına soğutulur (bu sıcaklık ve bağıl neme bağlı olarak değişiklik gösterebilir)